План РПЦ провалився. Чого чекати від зустрічі православних церков в Аммані? - Подробиці

Подія: Завтра, 26 лютого, в йорданському Аммані розпочнеться нарада представників автокефальних православних церков щодо українського питання. Абсолютна більшість православних ієрархів відмовилася брати участь у цій зустрічі.

Об этом сообщает Футляр от виолончели


Деталі: Формально захід ініціював Єрусалимський патріарх Феофіл, проте в релігійних колах йдеться про те, що насправді він лише озвучив ідею, яку давно висловлювала Російська церква: засудити Вселенського патріарха за посягання на канонічну територію Москви (а автокефалію України вони сприймають саме так). У РПЦ відкидають причетність до організації та формування порядку денного амманської зустрічі. Однак в непричетність Російської церкви не вірять ні у Вселенському патріархаті, ні в Києві.


Тих, хто офіційно приїде на зустріч, виявилося значно менше, ніж тих, хто вирішив її проігнорувати. Таким чином одні підтвердили ексклюзивні права Вселенського патріархату з координації церков і його право скликати подібні зустрічі. Інші не поїхали через конфлікти або з учасниками, або з організаторами зустрічі.


Так, відмовилися від візиту в Амман дев’ять церков: Вселенський, Олександрійський, Антіохійський, Болгарський та Грузинський патріархати, а також Кіпрська, Елладська, Албанська церкви. Грузинський патріарх Ілля заявив, що така зустріч мала б сенс тільки в тому випадку, якби в ній погодилися брати участь всі без винятку помісні церкви. Архієпископ Афінський Ієронім нагадав, що за православними канонами ініціатором подібної зустрічі може виступити тільки Вселенський патріарх. Варфоломій особисто розкритикував ідею скликання такої наради через загрозу єдності в православному світі.


Вселенський патріарх заявив, що міг би послати своїх представників в Амман, якби Єрусалимський патріарх офіційно запросив на цю нараду предстоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія. ПЦУ такого запрошення не отримувала. Несподівано для низки спостерігачів на амманську зустріч відмовився їхати патріарх Антіохійський Іоанн, мотивуючи свою відмову бажанням "уникнути будь-якого посилення розбіжностей і поглиблення розриву між братами".


Буде представлена на зборах і УПЦ МП — в Амман прибуде митрополит Онуфрій. Проте, ймовірно, на цих зборах митрополит Онуфрій представлятиме не українську церкву, а увійде до складу делегації РПЦ.


Дві церкви — Румунська та Польська — відправлять лише свої делегації, в той час, як їх глави відмовилися брати участь в заході. І всього чотири патріархати будуть представлені на найвищому рівні — Єрусалимський, Московський і Сербський і Церква Чеських земель і Словаччини.


Коментарі: "Участь чи неучасть у нараді в Аммані автоматично не зараховує ту чи іншу церкву до московського чи константинопольського табору, її не слід сприймати прямолінійно — як підтримку тієї чи іншої позиції щодо ПЦУ чи УПЦ (МП). У кожної з Помісних церков є власні інтереси, які вони вирішуватимуть, у тому числі, і через "українського питання". Набагато важливіше, як в цілому та чи інша церква ставиться до ідеї української церковної незалежності та чи підтверджує церковний статус ПЦУ", — прокоментував для "Радіо Свобода" завтрашню зустріч в Аммані релігієзнавець Дмитро Горєвой.


"План-максимум — засудити в документі Вселенського патріарха, заявити про нелегітимність ПЦУ і зібрати під цим підписи якомога більшої кількості інших церков, зафіксувавши тим самим створення альтернативного центру впливу в світовому православ’ї. Однак це навряд чи вдасться, бо навіть сам склад учасників зустрічі в Аммані показує: в православному світі зберігається стійка більшість тих, хто вважає, що виняткові прерогативи в області міжправославного спілкування має саме Константинополь. Тому цілком вірогідним є варіант, за якого результатом амманської зустрічі стане або комюніке, в якому буде записано, що її учасники виступають "проти всього поганого і за все хороше", або підсумкового документа там просто не з’явиться", — припустив архімадрит Кирило Говорун, богослов, професор університету Лойола-Мерімаунт у Лос-Анжелесі.


Що було раніше: 4 лютого в Києві відбулося засідання Священного Синоду ПЦУ. Члени Синоду засудили рішення Михаїла, Митрополита Луцького і Волинського, провести різдвяну літургію 25 грудня, а також прийняли рішення зупинити повноваження почесного патріарха Філарета в якості члена Синоду.


Джерело статті: “https://expres.online/podrobitsi/plan-rpts-provalivsya-chogo-chekati-vid-zustrichi-pravoslavnikh-tserkov-v-ammani”