Прощання з Кирилом. Місцеві громади винайшли шлях, як самостійно вийти з-під порядкування РПЦ

Прощання з Кирилом. Місцеві громади винайшли шлях, як самостійно вийти з-під порядкування РПЦ

Церковні громади десятками переходять з УПЦ Московського Патріархату до Православної церкви України. Зараз таких налічується більше 60. Але є нюанс. Закон, що має унормувати права релігійних громад — Верховна Рада думала розглянути буквально перед новим роком, але так і не встигла, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

У селі Стадниця на Вінничині біля місцевої церкви збираються люди. Приїзд знімальної групи 1+1 викликав небувалий ажіотаж — усі хочуть розповісти про те, як їхня громада, навіть не чекаючи Томосу, одна з перших вийшла з підпорядкування Московського патріархату та перейшла до Помісної Православної церкви України. У холодному 137-річному дерев’яному храмі відчуваються як цілих мінус 20. І віряни не задоволені. "Бачу у священника було опалення. А для людей він щось зробив? А для людей — ні. Хоча в сусідньому селі точно такий храм. Поставлений теплогенератор", — повідомив староста храму Василь Болебрух.

Він каже, що дах тече, а фарба облізла — храм треба терміново реставрувати.

Є одна особливість процесу переходу парафій — значна кількість відбувалася без участі священника, як у селі Стадниця. До створення автокефальної української церкви так відбувалося рідко. Без волі священника громада не зважувалася змінювати юрисдикцію. "Ходили селом, зібрали підписи. Це не один день. Нас п’ятеро осіб ходило. Це було в кінці грудні. Люди виявили бажання бути в українській церкві", — розповіла представниця ініціативної групи.

Фактично священнику дали право вибору — може перейти з громадою або шукає інше місце роботи. Люди почали розуміти — панотець — лише найнята громадою особа. І саме громада повинна обирати собі духовного пастора. І якщо він бреше відкрито в очі — люди не мусять цього терпіти. "Він сказав, що ніякого московського патріархату немає. Є українська церква. І не вірте нікому. Ми є українська церква. Немає московської. Він тут всіх агітував — нікуди переходити не будемо", — розповіла вірянка.

Останнім аргументом священника була купка спортсменів, яких він привіз на розмову з людьми. Тепер у храмі звучить українська мова.

В іншому селі Сокиринці — ситуація абсолютно ідентична. Батюшці вказали на двері, коли той висловив бажання залишитися у Московському патріархаті. "Наше село легко перейшло. Ми походили селом, спитали думку людей. А після того об’явили батюшці, що думка – хочуть перейти до української церкви. Будь ласка, батюшка, будьте з нами. Батюшка відмовився. Не захотів", — сказала вірянка Лариса Поляруш.

Священник ще й образив прихожан, які роками утримували його та храм. "Він нас називав розкольниками. Ми обурились. Які ми розкольники? Такі самі люди, як усі. І більшість людей однієї думки: Україна", — вважають люди.

"Він сказав – в нас громадянська війна. Це він мені особисто говорив, що іде громадянська війна. Російське кліше. Це тільки звідти", — зазначив староста храму у Сокиринцях Володимир Кірга.

За його словами,усвідомлення, яку церкву вони відвідують приходило роками.

Очевидно, що це тільки початок. Створення незалежної церкви було більш ніж на часі. На Вінниччині вже 20 громад вийшли з УПЦ Московського Патріархату разом зі своїм архієреєм митрополитом Симеоном. Тим священники, хто не бачить себе зі своїми ж прихожанами, громади радять шукати інших. У селі Перемога, наприклад, ще не добудували храм, проте громада вказала священнику на двері, бо захотів і надалі молитися за Кирила. Така ситуація спостерігається і в селі Махнівка. Люди будують церкви і самі вирішують за кого молитися.

Та не всюди так. У селі Тютьки служить отець Іоан. Він разом з сином та майстром зараз розписують місцевий храм. Ще перед об’єднавчим собором священник зібрав громаду села і запитав: вони залишаються з Кирилом чи обирають автокефальну українську церкву. "Кажу, якщо буде у нас випадок, якщо ми зможемо перейти з Московського патріархату до Української церкви незалежної автокефальної, чи ми перейдемо. Люди кажуть, що ми перейдемо. Навіть після Об’єднавчого собору ми зразу молилися за Епіфанія", — розповів настоятель храму у Тютьках.

На запитання про те, чому ще донедавна священник Російської церкви в Україні зробив цей вибір і що його відштовхнуло від структури, яка має свій центр у Москві, отець Іоан сказав: "Це сильна пропаганда і зомбування наших українців. Проти наших українців. Усі, хто є в главі Московського патріархату – вони інфекція. Вони гірше ядерної бомби в Україні. Це відчувалося. Приниження. Я вільно не можу сказати людині правду, що сказав мені патріарх Московський –наші брати в розколі — погані. Я з ними не можу помолитися, бо не можна. Заборонив".

Переходити чи не переходити — це право кожного. І це право закріплене Конституцією України. Тому кожна громада в Україні шляхом простого опитування має визначитися: де бути надалі — в підконтрольній Москві УПЦ МП чи в помісній православній церкві України, де тобі не заборонять любити свою батьківщину та молитися рідною мовою.

Сергій Гальченко

ВідеоПерехід до ПЦУ: чи можлива кров при переходах, яку пророкують у Росії

Російська пропаганда захоплено малює чергові криваві прогнози, але вже з іншої причини. Томос Православна церква в Україні отримала. І громади починають переходити з УПЦ МП до Православної Церкви України. Зараз таких вже більше 60. Журналіст ТСН. Тижня поїхав на Вінниччину, де поспілкувався з тими, хто залишив Російську церкву в Україні.

Перехід до ПЦУ: чи можлива кров при переходах, яку пророкують у Росії
ТСН. Тиждень
  • Facebook 2
  • ВКонтакте
  • Google+ 1
  • Twitter 1
  • Telegram

Джерело статті: “https://tsn.ua/ukrayina/proschannya-z-kirilom-miscevi-gromadi-samostiyno-vihodyat-z-pid-poryadkuvannya-rpc-1279731.html”